Nordmark.org







Välj språk





grupper

Grupper i Nordmark
den tisdag 30 augusti 2016
av kotte författarlista
i Officiella Nordmark


Officiella och inofficiella grupper i Nordmark

Aros Attemark Baggeholm Frostheim Gawaklint Gotvik Gyllengran Holmrike
Juneborg Midre Skellitta Styringheim Ulvberget
Uma Vida Vad Viterheim �rehus
Aros (Uppsala)
Drots
Frithiof Sigvardsson Skägge

(Sven Nor�n)
Lindsbergsgatan 4C
752 40 UPPSALA
Telefon: 018-50 12 24
sven.noren@yahoo.se
Kastellan
Elisabeth Carlsdotter

(Veronika Hallberg)

Hammarbygatan 38

753 24 Uppsala

Telefon: 018-714875

Mobil: 070-5117245

E-post: elisabethcarlsdotter@yahoo.se
Attemark (Skåne)
Drots
Mickel Biörnsson till Wargegården

(Mikael Jansson)

Disponentgatan 5

211 57 MALM�

Telefon: 040-23 66 44

Mobil: 070-686 81 84

Epost: seneschal@attemark.nordmark.org
Attemarks
epostlista
Kastellan
Avaritia Spes

(Emma Norin)

�rsholmsgången 8c

217 42 MALM�

Telefon: 040-15 45 17

Mobil: 073-744 13 97

Epost: chatelaine@attemark.nordmark.org
Baggeholm (Blekinge-Bromölla)
Drots
Katarina Björnsdotter Järnsida
(Inga-Karin Andersson)
Zenithgatan 38
212 14 Malmö
Telefon: 040-12 53 29
Mobil: 0702-334 744
Epost: baggeholm@hotmail.com
Kastellan

Margareta Björnsdotter

(Angelique Andersson)

Söderkullagatan 59

507 63 Borås

Telefon: 073-2027646

Epost: angi.is@home.se
Frostheim (Boden-Luleå)
Drots
Steinar
(Johannes Mattila)
Måttsundsvägen 247
97595 Luleå
Gawaklint (Arboga, Gävle, Västerås, �rebro)
Drots
Peder Klingrode

(Leif Eur�n)

Villagatan 17

732 34 Arboga

Telefon: 0589-157 17 (hem, ej efter 21:00) eller 0589-828 58 (arb)

Epost: Leif.Euren@aerotechtelub.se
Kastellan
Gotvik (Göteborg)
Drots
Emoni de la F�re

(Anna Hansson)

Telefon: 031-216748

Mobil: 0704-612458

Epost: lillefoot@yahoo.se
Gotviks epostlista Kastellan
Lady Aelfwynne

(Stina Strömberg)

Sjömilsgatan 8

421 37 Västra Frölunda

Telefon: 031-472719

Mobil: 0708-260165

E-post: stina_liten@yahoo.se
Gyllengran (Sundsvall)
Drots
Mylla O'Reilly

(Jessica Jonsson)

Majorsgatan 27

85238 Sundsvall

Telefon: 060-177975

Mobil: 070-7773197

Epost: Ladybird_se@yahoo.com
Kastellan
Tula Tonnisdotter

(Marie Hamberg)

Repslagarevägen 28

852 34 Sundsvall

Mobil: 070-8514227

Epost: marie.hamberg@atosorigin.com
Holmrike (Stockholm)
Drots
Fru Druda Uddormsdotter

(Julia Nilsson)

Epost:seneschal@holmrike.nordmark.org
Kastellan
Estrid

(Eva)

Epost:chatelaine@holmrike.nordmark.org
Juneborg (Jönköping)
Drots
Arnuld
(Johan Röklander)
�stra Storgatan 82
553 21 Jönköping
Telefon: 036-71 58 92
johan@larp.com
Kastellan
Walderik Birgersson Gröne

(Mats Bergström)

�stra Storgatan 49

553 21 Jönköping

Telefon: 036-123997

E-post: mats@sverok.se
Midre
(�stersund)
Drots
Håkan Magnusson
(Ragnar Benedict)
Bleka 205
830 21 Tandsbyn
Mobil: 070-6898255
Epost: magnusson_h@hotmail.com
Kastellan
Maximiliaen De Wilde
(Kristoffer Metsälä)
Prästgatan 61A
831 34 �stersund
Telefon: 063-10 72 27
Epost: midre@bushidosweden.com
Skellitta (Skellefteå)
Drots
Lord Robert fitzUrse

(Urban Lidgren)

Kaptensgatan 23C

93231 Skelleftehamn

Mobil: 0738158777 (ej efter kl22)

Epost: fitzurse@myran.ac
Kastellan
BARONIET
Styringheim
(Gotland)
Baronessa av Styringheim
Efridis Eriksdotter Skarp

(Karolina Magnusson)

Folingbov. 31

62143 Visby

Telefon: 0498-21 55 15

Epost: tevylla@hotmail.com
Baron av Styringheim
�rjan Kraak

(Kent Klintberg)

Tjelvarvägen 17

62142 Visby

Telefon: 0498-28 42 42

Epost: kent.klintberg@telia.com

Drots
Are Faggeson

(Daniel Granath)

Telefon: 0498-218793

Epost: belgranath@hotmail.com

Kastellan
Alma van Harderwyk
(Susanne de Paulis)
Backgatan 9
621 55 Visby
Telefon: 0498-27 88 64
sus.dp@rocketmail.com
Ulvberget (Skaraborg)
Drots
(Erika Ogenholt)

Madlyckevägen 66

542 32 Mariestad

Telefon: 0501-141 60

Mobil: 070-5775489

Epost: erika.ogenholt@svenskakyrkan.se
Kastellan

Herr Vallmar Knutsson af Aranaes

(Mathias Törnblom)

Södra vägen 56

542 44 MARIESTAD

Telefon: 0501-18615

E-mail: tornis@bostream.nu
Uma (Umeå)
Drots
Astrid Eriksdotter af Tafle
(Kerstin Bylund)
Epost: drots©skauma.org
Kastellan
Runolf �mskägg Askrson
(Jonas Sandberg)
kastellan@skauma.org
Vida Vad (hushåll i Småland)
Kontaktperson
Eyba �nnersdotter Skram

(Hanne Romanus)

Västra Kyrkogårdsgatan 6

331 31 Värnamo

Telefon: 0370-469 73

Epost: eyba@spray.se
Viterheim (& fd. �girheim)
Drots
Thorulf

(Emil Bäckström)

Korpralsgatan 1H

911 34 Vännäs

Telefon: 070-3543438

Epost: viterheim@hotmail.com
alt. thorulf@home.se
Kastellan
Runa från Hedlunda
(Anna Wahllöf)
Mobil: 070-31 88 591
Epost: annawahllof@hotmail.com
�rehus (hushåll i Skåne)
Kontaktperson
Alaza�s de Cordes

(Anna Andersson)

Erik Dahlbergs gata 61

254 40 Helsingborg

Telefon: 042-13 17 21

Mobil: 0739-57 81 96

Epost: anna_s_andersson@yahoo.se
Alt: medeltid_i_orehus@yahoo.se


 

Välkommen

Användarnamn:

Lösenord:


Kom ihåg mig

[ ]
[ ]
[ ]


Nordmark is the Swedish branch of the Society for Creative Anachronism
This is the recognized Web Page for the Principality of Nordmark of the Society for Creative Anachronism, Inc.
It is not a corporate publication of the Society for Creative Anachronism, Inc. and does not delineate SCA policies.
In cases of conflict with printed versions of material presented on this page or its links, the dispute will be decided in favor of the printed version

Frågor, önskemål och åsikter om siten kan lämnas till webmaster genom att skicka ett pm till webmaster Verda eller ett mail till webmaster (at) nordmark.org