Nordmark.org







Välj språk





kronor

Kronor & mbeten i Nordmark
den onsdag 21 januari 2004
av kotte författarlista
i Officiella Nordmark

Furste (Prince)

Furstinna (Princess)

Lord William of Richwood
(Johan Kriström)

Karins all 3:408

18144 Lidingö

Mobil: 070-6035556 (ej efter 22.00)

Epost: fursten@nordmark.org

Lady Filippa Birgersdotter
(Sara ström)

Sernanders väg 12:518

75262 Uppsala

Telefon: 018-130509

Mobil: 070-3512636

Epost: furstinnan@nordmark.org


Här kan du rekommendera välförtjänta personer
till Nordmarks utmärkelser.



Drots
(Seneschal)
Lszl of Pcs

(Linus Helmestam)

Davidshallsgatan 27B

211 45 Malmö

Telefon: 040-30 47 44

Mobil: 0708-67 49 82

Epost: seneschal@nordmark.org
Bågskyttekapten
(Captain of Archers)
Alazas de Cordes

(Anna Andersson)

Erik Dahlbergs gata 61

254 40 Helsingborg

Telefon: 042-13 17 21

E-post: anna_s_andersson©yahoo.se
Fogde
(Bailiff)
Sir Hauptman Franz von Hohenklingen

(Patrik Jansson)

Mörbyhöjden 19

182 32 Danderyd

E-post: bailiff@nordmark.org
Telefon: 08-753 17 12

Mobil: 0733-27 68 66
Fäktmarsk
(Marshal of Fence)
Thomas Langland

(Per-Anders Persson)

Mobil: 0704-584206

E-post: fence_marshal@nordmark.org
Fältskär
(Chirurgeon)
Heinricus vom Eichenhain

(Karl Eklund)

Järnåkravägen 5b

222 25 Lund

E-post: chirurgeon@nordmark.org
Telefon: 046-13 70 36

Mobil: 070-513 70 34

Historiker
(Historian)
Emma Willhelmina Giles of Ayr
(Malin Tjerngren)
Storgatan 21
288 32 Vinslöv
Telefon: 044-337331
Mobil: 0731-576216
E-post: mtjerngren@yahoo.se
Härold
(Herald)
Vanna Edwinsdochter Dawburn

(Kristina Rudbjer)

Herrhagsvägen 190

752 67 Uppsala

Telefon: 018-46 03 31

Mobil: 073-939 1886

Epost: rudbjer@yahoo.com
Hästmarsk
(Equestrian Marshal)
Elise M'Gillione

(Lisa Bonnier)

Norrvad 1063 A

760 10 Bergshamra

Telefon: 0176-26 06 69

Mobil: 070-7867347
E-post: info@epona.nu
Kastellan
(Chatelaine)
Ericus Astrologus

(Torbjörn Boström)

Kemigränd 32 Kv

907 31 Umeå

Mobil: 073-0673531

Telefon: 090-121108

E-mail: ericus_a@yahoo.se
Krönikör
(Chronicler)
Elsa Snakenborg
(Maria Markenroth)
Lövkojestigen 5
554 56 Jönköping
Telefon: 036-128386
Mobil: 0733-480510
mia@kompisarna.nu
Marsk (Marshal)
Steinar Vidfamne

(Johannes Mattila)

Måttsundsvägen 247

975 95 Luleå

Telefon: 0920-88648 (ej efter 22.00)

E-post: johannes.mattila@telia.com
MoAS
Akinna Beornsdottir of Yorvik

(Anna Allard)

Orienteringsstigen 6C

903 38 Umeå

Telefon: 090-12 41 15

Epost: anna.allard@resgeom.slu.\se
Präntare (Signet clerk)
Ermingard Hawenthorn

(Monica Nilsson)

c/o Hildebrand

Granitvägen 10A

752 43 Uppsala

Telefon: 018-52 09 41

Mobil: 0733-32 08 79

Epost: ermingard@yahoo.com
Skattmästare
(Exchequer)
Simon från Sktve

(Stefan Wramner)

Birgers gränd 4

62156 Visby

exchequer@nordmark.org
Telefon: 0498-284418

Mobil: 070-6393340

Tornejklerk (Master of the list)
Broder Magnus

(Magnus stergren)

E-post: brotherfencing@hotmail.com


 

Välkommen

Användarnamn:

Lösenord:


Kom ihåg mig

[ ]
[ ]
[ ]


Nordmark is the Swedish branch of the Society for Creative Anachronism
This is the recognized Web Page for the Principality of Nordmark of the Society for Creative Anachronism, Inc.
It is not a corporate publication of the Society for Creative Anachronism, Inc. and does not delineate SCA policies.
In cases of conflict with printed versions of material presented on this page or its links, the dispute will be decided in favor of the printed version

Frågor, önskemål och åsikter om siten kan lämnas till webmaster genom att skicka ett pm till webmaster Verda eller ett mail till webmaster (at) nordmark.org